Efektivní soulad 

Nápaditá harmonie

Byt s hranatým tvaroslovím

Prostorný byt v nové přístavbě Holešoviského pivovaru zabydlel nábytek v bílé barvě a dýze wengé společně s prvky, které respektují fasádu domu.
text: Šárka Drbohlavová foto: Robert Žákovič

 

Prostorný byt je součástí pražského projektu Holešovický pivovar. Architekt Petr Hodan ze studia ZAKI design vstoupil do interiéru se čtyřmi místnostmi, velkou chodbou, dvěma koupelnami a terasou ve chvíli, kdy byly položené masivní dřevěné podlahy z jádrového buku, vsazené dýhované dveře v dekoru americký ořech a hotová jedna z koupelen. Interiér tak mohl tvořit jako celek.

 

Hezky a prakticky

Práce byla o to jednodušší, že se s majiteli už dříve znal. Diskuse se vedly hlavně na téma kombinace materiálů, zásadní požadavky byly jasné. Mladí manželé si přáli funkční interiér z kvalitních materiálů, tedy aby dobře vypadal, byl praktický i se dobře udržoval. Interiérem prostupuje hranaté tvarosloví, především v kombinaci povrchů v bílém lesku a dýhy wengé, která ladí s tmavě hnědými rámy oken. „Ubrali jsme jim tak na dominanci a interiér sladili,“ říká Petr Hodan. Veškerý nábytek dodali na míru z vlastní výroby. Dva měsíce ladili, další dva trvala výroba, měsíc montáž a instalace. „Byla to zakázka takzvaně na klíč včetně matrací,“ usmívá se Petr Hodan, „takže majitelé si ve finále jen poskládali věci do skříní a povlékli peřiny.“

 

Místo pro rodinu

Vybírali ze dvou dispozic obývacího pokoje spojeného s kuchyní. Šlo zejména o to, kam umístit kuchyňskou sestavu, protože naštěstí ještě nebyly hotové instalace, a jestli vybrat variantu s ostrůvkem. Nakonec se od něj upustilo a vyhrálo uspořádání kuchyňské sestavy do písmene U, hlavně díky maximálnímu využití místa pro úložné prostory, kde sehrály roli i rohové skříňky se speciálním vnitřním vybavením. I jinde v kuchyni použili to nejmodernější, co na trhu je, od kování přes výsuvy po pořadače na příbory. Čistý jednoduchý vzhled vestavných spotřebičů ještě umocnila pracovní deska z corianu s podstavným nerezovým dřezem a se skleněným obkladem v horní části stěny za digestoří a za dřezem. Výtvarně ztvárnili šedý vrchní kastlík ze sádrokartonu, který elegantně skrývá odtah digestoře. Tento motiv se opakuje nad jídelním stolem, kde jsou za vínovým obkladem z laminátu, sladěným s odstínem pohovky, schované veškeré elektroinstalace, jak od závěsného svítidla, tak od zásuvek, ukrytých pod stolní deskou. Majitelé je využívali hlavně v době, kdy ještě nebyla v bytě zařízená pracovna, aby mohli u stolu připojit počítač nebo dobíjet telefon. Obývací pokoj zdobí dva centrální lustry na lankách, nad jídelním stolem pak jejich menší varianty. Do ostatních místností pak už zvolili méně dominantní svítidla, přisazená ke stropu.

 

Barvy a tvary

Bílou výmalbu ozvláštnili na vybraných místech zelenou, kterou vybrala investorka, v chodbě pak dvěma odstíny šedé. Ostatně šedá prochází celým bytem, od kastlíků přes obklad za televizí a koberec po mozaiku v koupelně. Tento doplňkový odstín chtěli do interiéru zakomponovat i vzhledem k barevnosti domu a společných chodeb. A zopakovali ji i v druhé koupelně. V ní se vyjímá mozaika, která přechází ze stěny „přes vanu“ na podlahu, zkombinovaná s velkoformátovou dlažbou. Byt zaujme také půdorysem, protože je rohový, má ložnice tvar lichoběžníku. Zajímavý prostor vyplnila kromě velké skříně v již tradiční bílo-hnědé kombinaci postel s objemnými zásuvkami a zavěšenými nočními stolky po stranách. Nejnovějším přírůstkem je dětský pokoj, navržený pro dvě děti. Vešel se do něj velký pracovní stůl, mimoúrovňová palanda s úložným prostorem, ostatně na něj se v této místnosti zvlášť zaměřili. Zařízení doplňují římské rolety na oknech, v obývacím pokoji bílé průsvitné s květinovým vzorem, které rozptylují světlo, v ložnici tmavší, už ne tak prodyšné. Nutno dodat, že i když si majitelé do bytu přinesli jen osobní věci a vybavení do kuchyně, ani dnes by prý na zařízení bytu nic neměnili.

 

Ptáme se Petra Hodana, ZAKI design:

Z koncepce mile vybočuje dětský pokoj. Proč?

Tato odchylka je skutečně minimální. Dodržely jsme určitá pravidla spojená s vybavením bytu jako je např. použitá kombinace dřevodekoru a jedné barvy na nábytku. Jako doplňují odstín byla požita malba na stěnách. Nábytek jsme zvolili světlý javorový v kombinaci opět se zelenou barvou, stejnou, jako je v koupelně a ložnici. Šedou nahradila fialová. Snažili jsme se, aby bylo ce nejméně otevřených polic, většina objemných úložných prostor je tak zavřená. Jako na jediném místě se v bytě uplatnily oblé křivky nábytku, ať už to jsou rohy polic, čela postelí nebo žebřík především z důvodu bezpečnosti.

 

Jak jde předejít častým úskalím s nábytkovou sestavou pro televizi?

Vždy se musí najít řešení, jak skrýt kabeláž pro audio video techniku, tentokrát jsme ji schovali pod šedý plastický obklad. A samozřejmě dobře působí, když sestava ladí s okolním nábytkem. Vychází proto z kuchyně, jak použitím materiálů, tak tvarovým řešením. Vrchní část tvoří výklopné skříňky, spodní kombinace se zásuvkami. S tímto pojetím koresponduje i knihovna, která vznikla spojením zadní desky z vínového laminátu a polic z dýhy

 

Platí nějaké pravidlo pro kombinaci dřevěných povrchů?

Pravidla jsou taková jaké si stanovíte. Domnívám se, že odlišné dřevěné povrchy by jsi neměly být podobné. Měl by mezi nimi vzniknout jasný rozdíl ať co se týče odstínu tak i struktury a povrchu. V určitých případech lze kombinovat matný dřevodekor s lesklým a hladký s výraznou strukturou. Určitě je dobré se při řešení daného problému poradit s odborníkem.