Na návštěvě v Holešovickém pivovaru
Bývalý pivovar v širším centru Prahy se teprve nedávno změnil na rezidenční projekt, který je odborníky oceňován jako výjimečný. Atypické prostory, zajímavá lokalita a estetická kvalita jsou hlavní přednosti stavby. Majitelka jednoho z bytů Martina Houšková nám vyprávěla o tom, jak se s neobvyklým prostorem vyrovnala.
Většina nábytku v bytě byla vyrobena na míru, knihovna v rohu hlavního obytného prostoru dokonce podle návrhu majitelky. Svítidla Caboche značky Foscarini doporučil architekt, a i když se majitelům velmi líbí, rozhodli se je časem doplnit o další zdroje z důvodu nedostatečného osvětlení především v kuchyňské části.
Byt je v novostavbě. Zasahovali jste do úprav interiéru ještě předtím, než vám ho developer předal, nebo jste vše řešili až po převzetí?
Klientské změny ještě před dokončením byly možné. U našeho bytu jsme vybírali ze vzorníků smluvních dodavatelů z několika možných variant pouze podlahy a dveře. Jinak jsme nic zásadního neřešili. V bytě jsou dvě koupelny, jedna byla již hotová a její součástí je také zvláštní prostor na pračku a sušičku. Větší koupelnu s vanou jsme řešili s architektem až po nastěhování.
K realizaci interiéru jste oslovili specializované studio. Jaké bylo vaše zadání a do jaké míry jste se podíleli na výsledku sami?
Zadání bylo vzhledem k uspořádání prostoru dopředu jasné. Hlavní obytný prostor nešlo vyřešit jinak, než aby nalevo od dveří byla kuchyně, hned naproti jídelní stůl a ve zbytku místnosti obývací pokoj. Po celou dobu šlo o vzájemnou spolupráci, při které jsme se doplňovali. Přicházeli jsme s různými nápady, například knihovnu jsem si představovala jako nástěnný kus nábytku s různě nastavenými policemi a pan architekt podle toho zpracoval návrh. Veškerý nábytek jsme řešili tímto způsobem a vše bylo vyrobeno na míru.
Byt má atypický půdorys. Byly nutné nějaké kompromisy oproti vašemu očekávání?
Právě ta atypičnost prostoru nás přivedla k možnosti řešit vše na míru, protože bylo potřeba maximálně využít prostor. Zvláštní očekávání jsme neměli, chtěli jsme jen, aby prostor nebyl příliš fádní, proto se v bytě objevuje více barev a struktur. S výsledkem jsme velmi spokojeni a nemám pocit, že bychom museli během realizace přistupovat na kompromisy. Jednoduše jsme vycházeli z toho, co byt nabízí, a nechali se dovést až k výsledku.
Na nábytku se opakuje kombinace dřevěných a bílých povrchů a zelená barva na stěnách. Tyto spojovací prvky vybral architekt, nebo jste si je sami přáli?
Já jsem chtěla zelenou barvu do ložnice, protože na mě působí uklidňujícím dojmem, a od toho se odvíjely další nápady. Odstíny zelené se objevují také na textiliích, které jsme vybírali s manželem sami. Dřevěné povrchy se v interiéru sice opakují, ale protože jde o různé druhy dřeva, výsledkem není monotónní kombinace. Nábytek je vyráběn převážně z wengé - nemusím kolem sebe mít příliš dřeva a právě wengé na mě působí elegantněji než běžné dřeviny. Nyní právě připravujeme dětský pokoj, ve kterém budou odstíny fialové barvy, limetka a kanadský javor. Půjde tedy o velmi světlý interiér, který nijak nenavazuje na zbytek interiéru.